Skip to main content

עץ הוא אחד החומרים השכיחים ביותר בתעשייה בעולם. ייצור רהיטים, ענף הבניה בניה, אריזה של סחורות ועוד תחומים רבים עושים שימוש בעץ באופן מסיבי משחר ההיסטוריה האנושית. ואילו העץ אינו משאב בלתי מוגבל ואיבודו מייצר זיהום סביבתי. שימוש בעץ ממוחזר או מחודש מהווה פתרון יעיל ויצירתי שתופס תאוצה וגם נכנס לטרנדים העיצוביים בעולם של הום סטיילינג.

קטלוג קולקציית דייגים – רהיטי עץ ממוחזר >

שולחן קפה לסלון מעץ ממוחזרנזק סביבתי

נכון, לא חסרים עצים על פני כדור הארץ. למעשה, שליש מכדור הארץ מכוסה באזורים מיוערים בהם מתגוררים 80 אחוז מבעלי החיים (מתוך מיני היבשה) המוכרים לנו, לבני האדם, ועוד 300 מיליון אנשים. לאחר שלומדים את הנתונים הפשוטים הללו זה נהיה מפחיד עוד יותר לגלות את הנתונים המדאיגים של ארגונים סביבתיים בעולם ביניהם העובדה שבכל 10 שניות כמעט 130 קילומטרים מרובעים של אזורים מיוערים נכרתים בעולם. עץ, כמו כמעט כל חומר בתעשייה מרכיב גם מוצרים של שימוש חד פעמי וסופו כמעט בכל מקרה הוא להיזרק לאחר השימוש הראשון, גם אם אחרי כמה שנים.

שימוש חוזר בעץ

בגלל העובדות המדאיגות, קמים בכל שנה ארגונים שמטרתם לקדם את העניין הסביבתי ולהכניס למערכת את השימוש בעץ ממוחזר או מחודש, או אפילו שימוש במוצרי עץ ישנים שוב. קיימות מספר דרכים לדאוג שמוצרי העץ לא יוזנחו לאחר שימוש ראשון, או כאשר נראים מעט משומשים וישנים. לפניכם הבולטים בהם.

לפרק ולבנות מחדש

האפשרות הראשונה היא למחזר את חומר הגלם ממנו עשוי הרהיט. עץ ממוחזר הוא עץ שנעשה בו שימוש חוזר במוצר חדש בין אם בצורה תעשייתית, כחלק בתהליך בניה או ברהיטים. אפשר למחזר כל דבר שעשוי מעץ מלא. אחד הטרנדים הפופולריים בשנים האחרונות הוא מחזור משטחי עץ תעשייתיים והפיכתם לפרטי ריהוט מעוצבים ומגניבים. מקורו של חלק גדול מתוך כלל העץ הממוחזר הוא בארצות רחוקות במזרח. כך למשל אינדונזיה ידועה בחומרי הגלם האיכותיים שלה שמגיעים מפירוק מבנים ואף סירות דייגים עשויות עץ טיק משובח. העץ, לאחר שנעשה בו שימוש, מיובא לכאן ועובר תהליך של ניקוי הכולל הסרת פגמים, ברגים וחומרים מצפים וחיטוי על ידי הסרת מזיקים, ניקוי בקטריות והגנה מפני חומרים מסוכנים. לאחר החידוש שהוא עובר, העץ מוכן לעבודה ומאושר לשימוש ברהיטים, אביזרים מעץ ומוצרים נוספים.

אומנות קיר מעץ ממוחזרישנם יתרונות בולטים לשימוש בעץ ממוחזר. היתרון הראשון הוא הבולט ביותר – יש ערך סביבתי מאוד גדול לשימוש בעץ בפעם השנייה או השלישית. מעבר לחיסכון בכריתת עץ חדש עבור המטרה, תהליך החידוש של העץ דורש הרבה פחות משאבים ומפחית זיהום באופן משמעותי, בהשוואה לתעשייה המכשירה את העץ הגולמי לשימוש.

יתרון נוסף, מעבר לפן הסביבתי הוא שעץ ממוחזר נוטה להיות חזק יותר, עובדה שמפתיעה חלק מן הקוראים בוודאי. תהליך ההזדקנות של העץ (בתנאי שעמד בתנאים מתאימים) מאפשר לו דווקא להתחזק ולהתקבע לצורה יציבה וקבועה יותר. העץ הוותיק עמיד יותר בפני נזקים שונים, בניגוד לעץ טרי שעוד יכול לספוג יותר לחות ויכול למשוך מזיקים.

שימוש חוזר במוצרי עץ – וינטאג'

הדרך המעט יותר פשוטה לעשות שימוש חוזר בעץ, שנגישה לכל אחד היא פשוט קניית מוצרי וינטג' או יד שנייה. המושג יד שנייה אפוף דעה קדומה. מוצרי יד שנייה יכולים להישמע לאנשים מוזנחים, מעידים על עוני או על חוסר בסטייל ופשוט ישנים ובלויים. חיפוש ואיסוף של מוצרי יד שנייה כמו מזנונים, פינות אוכל ואפילו ארונות וספריות, יכול למלא את ביתכם בפריטים הכי יוקרתיים ואיכותיים. גם מוצרים במצב כמעט חדש שמישהו אחר פשוט התחרט שקנה או לא מצא להם שימוש הם בהחלט אופציה. פריטי עץ רבים דוגמת רהיטים, מידוף, תאורה או אביזרי נוי לעיצוב הבית מוצאים את עצמם תחת הכותרת "וינטאג" שזהו למעשה סגנון רטרו מעוצב המשווה להם יוקרה וערך רב.

שיפוץ רהיטים עם טאץ' נוסף

לעתים קרובות הרהיט הישן נמצא במצב שאינו מאפשר שימוש בו כפי שהוא. הזמן עושה את שלו, אבל עין חדה של אמן אמתי יודעת לזהות את הקסם שמסתתר מאחורי המדפים השבורים והריפודים הקרועים. לאחר תיקונים ושינויים (גם אם הם קלים), שילוב של חומרים חדשים יחד עם הישנים, צביעה ועוד פעולות, ממציאים פרטי עץ אלה את עצמם מחדש והופכים לפריט ייחודי, אחד ויחיד במינו, כזה שלא תמצאו בבית של אדם אחר או בחנות כלשהי, בעל סטייל ייחודי ומעניק תחושה של סיפור ומשמעות.

רהיטים מעץ מלא ממוחזר

רהיטי עץ מלא - Vastu
גלריית רהיטי עץ מלא
גלריית וסטו היא גלריה לרהיטים מעץ, וותיקה וידועה באזור השרון ולה אולם תצוגה רחב ידיים באיזור תעשיה פולג, נתניה. עץ מלא הוא חומר גלם מדהים שניתן לחדש אותו כל הזמן ולשנות את פניו לאורך שנים ולהתאים אותו לכל זמן, לכל תקופה ולכל מקום. ניתן לייצר ממנו כל רהיט, לכל מטרה.
בודק...